Sjögrenův syndrom

Co je to Sjögrenův syndrom?
Jedná se o nespecifické autoimunitní onemocnění. Obecně autoimunitní onemocnění vznikají tehdy, produkují-li buňky imunitního systému protilátky, které napadnou určitý typ nebo více typů lidských buněk. Tedy dochází k ničení buněk tělu vlastních. U Sjögrenova syndromu dochází k napadení především buněk slinných a slzných žláz, ale také v menší míře buněk štítné žlázy, jater, jícnu, žaludku a slinivky.

 

Co toto onemocnění způsobuje?
Odpověď není přesně známa. Vzniká zřejmě na základě genetického předpokladu a vyvolávajícího faktoru.

 

Dá se této nemoci předejít?
Vzhledem k významné účasti genetických faktorů při vzniku tohoto onemocnění se v podstatě předejít vzniku tohoto onemocnění nedá.

 

Jak se toto onemocnění projevuje?
Nejčastěji vzniká u žen v pozdním věku a projevuje se především výrazně sníženou produkcí sliny (slinné žlázy jsou totiž poškozeny výše zmíněnými protilátkami). Vznikají tedy problémy se suchostí v ústech a polykáním.
Ve většině případů dochází také k poškození slzných žláz, projevujícím se suchostí spojivek.

 

 

[removed]// <![CDATA[ google_ad_client = "ca-pub-5214447507954937";/* Sjogrenuv syndrom */google_ad_slot = "6763792431";google_ad_width = 468;google_ad_height = 60; // ]]>[removed] [removed][removed]

 

 

Čím může být toto onemocnění komplikováno?
Suchost v ústech může vyvolat zánět jazyka, ústních koutků, slinných žláz a změny na ústní sliznici. Někdy se objevuje zánět spojivek či dokonce nádor lymfatických uzlin.
Snížená produkce sliny zvyšuje riziko zubního kazu a onemocnění parodontu.

 

Jak se dá toto onemocnění léčit?
Sjögrenův syndrom se nedá zcela vyléčit. Základem terapie je především dlouhodobá stimulace produkce sliny a terapie umělou slinou či preparáty snižujícími suchost v ústech (Vincentka sprej, preparáty značek Bioxtra aj.). Důležitá jsou i preventivní opatření zabraňující vzniku zubního kazu a onemocnění parodontu (zvýšená péče o hygienu dutiny ústní, fluoridace aj.)
Někdy je nutná i léčba chirurgická. Léčbu vždy řídí specializované pracoviště.

 

Na co si dát pozor a co je třeba si uvědomit?
Snížené množství sliny v ústech nemusí nutně znamenat Sjögrenův syndrom! Toto onemocnění je velmi vzácné! Většinou má suchost v ústech jiné, dobře léčitelné, příčiny. Nejčastěji je suchost v ústech důsledkem nežádoucího účinku podávaných léků (proti bolesti, alergiím, proti Parkinsonově nemoci, léky na spaní apod.).

 

Autor článku: Zdeněk Ambrož

Tato stránka používá cookies. Vice info

Přihlášení