Kandidóza

Kandidóza

Kandidóza

Co je to orální kandidóza?
Orální kandidóza (dříve známá pod obecným pojmem „moučnivka“) je infekční kvasinkové onemocnění, které vzniká v dutině ústní. Kvasinka je obecně přítomna v dutině ústní neustále, při některých situacích však dochází k přemnožení kvasinky. Tyto příčiny je potřeba k úspěšné léčbě odstranit. Známe několik forem orálních kandidóz s různými projevy.

 

Co toto onemocnění způsobuje?
Způsobuje ji kvasinkový rod zvaný Candida. Tento rod je reprezentován hlavně C. Albicans, která podle svého názvu „albus = bílý“ tvoří u některých typů kandidóz bílé povlaky na sliznicích.

 

Jde tomuto onemocnění předejít?
V některých případech tomuto onemocnění předejít jde, v některých ne. Podstatou prevence je hlavně dostatečně kvalitní ústní hygiena a pravidelné kontroly u zubního lékaře.

 

Jaké formy orální kandidózy existují a jak se projevují?
Pseudomembranózní kandidóza - nejčastější, projevující se bílými povlaky na tvrdém a měkkém patře, na jazyku a tvářové sliznici. Okolí postiženého místa je bolestivé a zarudlé. Projevuje se také poruchou chuti, pálením, zvýšenou citlivostí nebo pocitem suchosti sliznice.
Erytematózní kandidóza - je méně častou formou, která nemá projevy bílých povlaků, ale pouze zarudlé plochy na sliznicích. Vzniká při užívání antibiotik, které narušují přirozenou rovnováhu baterií v ústech a dávají tak prostor k množení kvasinky. Dalšími projevy je pálení až bolestivost, a také pocity suchosti v ústech.
Protetická stomatitida- vzniká většinou následkem špatné hygieny zubní náhrady a přemožení kandidy na jejím povrchu. Projevuje se specificky na místě, kde náhrada naléhá na sliznici, jako zarudlé, pálivá až bolestivé místo. Lze ji předejít dobrou hygienou náhrady.
Hyperplastická kandidóza - relativně vzácná forma, vyskytující se již v dětství, hlavně u pacientů se sníženou imunitou. Je doprovázena výskytem kandidy i na jiných částech těla. Ve valné většině nezpůsobuje v dutině ústní zarudnutí ani bolestivost.
Angulární kandidóza- jedná se o kandidózu vznikající v ústních koutcích. V důsledku zlozvyku olizování rtů dochází k popraskání a vniknutí bakteriální infekce. Na tuto infekci následně nasedá kandida, která vyvolává typickou angulární kandidózu se zarudnutím a bolestivostí.

 

Jaké jsou příčiny vzniku orální kandidózy?
Zdrojem kandid v dutině ústní je zubní plak. K přemnožení, a tedy k přechodu na parazitární formu, dochází jen v určitých situacích. Těmito situacemi může být snížení imunity, HIV, hormonální změny (např. těhotentsví), obezita, léčba širokospektrými antibiotiky, cytostatiky (protinádorová léčba), diabetes mellitus (cukrovka), snížení produkce slin, špatná ústní hygiena, kouření a také vedlejší projevy onemocnění krve a krvetvorných tkání - leukemie, agranulocytóza, aplastická anémie. Průběh může být akutní nebo chronický, někdy se může nemoc vracet a opakovat.

 

Jak se dá toto onemocnění léčit?
Toto onemocnění se léčí podle jeho typu (viz. formy orální kandidózy). Obecně platí nutnost výrazného zlepšení hygieny dutiny ústní, výplachy dezinfekčními prostředky a v poslední fázi také antimykotická léčba lokální (masti) nebo celková. U formy protetické kandidózy je nutné z náhrady kandidu odstranit např. předěláním náhrady. U formy erytematózní, tedy antibiotky podmíněné, postačí většinou vyčkat - po dobrání antibiotik dojde k samovolné úpravě a ústupu. Léčbu lze také podpořit výplachy antiseptickými roztoky (např. Corsodyl -0,1% Chlorhexidin). Příslušnou léčbu by měl vždy vést váš ošetřující zubní lékař.

 

Jaké jsou možnosti diagnostiky v zubní ordinaci?
Zubní lékař je dokonale informován o průběhu a projevech tohoto onemocnění, většinou tedy dokáže již při běžném vyšetření kandidózu odhalit. V některých případech je zapotřebí odebrat vzorek, který se laboratorně kultivuje. Až výsledek z laboratoře přesně určí diagnózu a typ kvasinkové infekce.

 

Na co si dát pozor?
Při podezření na kandidózu je vždy nutné navštívit zubního lékaře. Pouze ten dokáže přesně určit zda-li se jedná o toto onemocnění. Je důležité si uvědomit, že symptomy onemocnění - pálení, zarudnutí, bolestivost, bílé povlaky na sliznici dutiny ústní nemusí nutně znamenat tento typ onemocnění. Vyhledejte tedy vždy raději pomoc zubního lékaře.

 


Zdeněk Ambrož
 

Tato stránka používá cookies. Vice info

Přihlášení